První hobby horse

25.10.2024

Jak si vybrat hobby horse? Zní to jako jednoduchá otázka, ale může se za ní skrývat mnoho dalších otázek ve chvíli, kdy proniknete do hlubokých zákoutí hobby horsingu. Jakou velikost, značku, cenovou relaci, plemeno, design, profi koník z firmy nebo domácí výroba? 

Nejprve si ujasněte na co budete koníka potřebovat

Pro začátek je nutné zhodnotit k čemu by vám měl hobbík sloužit. Zda jste začínajícími jezdci, kteří se mezi hobbíky teprve rozkoukávají nebo už chodíte třeba do kroužku a chystáte se na první nákup svého vysněného koníka.

Levní hobbíci z řetězců a naši nejmenší, jinak NE!

Rodiče pozor - pokud chcete pořídit svým dětem koníka z levného komerčního řetězce, vyjde vás na cenu okolo 400,-Kč. Tady ale narazíte. Proč, když se jedná pouze o hlavu koně na tyči? Hlavu má, tyč taky, tak v čem by měl být problém?

Takový koník je pro hobby horsing vhodný maximálně pro nejmenší děti do 6 let. Na závodech mají svou samostatnou kategorii a my, jako rodiče jsme rádi, když naši nejmenší dokážou přes parkur proběhnout v daném pořadí překážek. Jsou to soutěže, kde vyhrává každý, protože jsou všichni úžasní a dali to!

Ale od 6 let pozor! Tito hobbíci často neváží 350g, což je minimální váha závodního hobbíka, mají moc dlouhou tyčku a nejsou vhodně vyvážení. Pro větší děti je již potřeba podívat se po hobbíkovi u firem specializujících se přímo na výrobu Hobby Horse. 

První hobbík - koník pro začátečníka i zkušeného sportovce

Když začínáte a chcete si vyzkoušet, jak vám to půjde, zda se vám sport bude líbit a zatím vůbec nemáte představu, jaké disciplíně byste se věnovali nejraději, je pro vás ideální volbou koník o velikosti S. Koníci velikosti S mají hlavu velkou asi jako papír A4. Proto jsou univerzálními parťáky v podstatě do všech disciplín a zpravidla nejsou tak těžcí, aby je neunesly i nejmenší děti a jsou zároveň dostatečně těžcí na to, aby pomohli v parkuru nebo drezuře. 

Velikost S je nejuniverzálnější koník, který s vámi bude růst. Tato velikost je ideální do parkuru, crossu, na tréninky v přírodě nebo v hale. 

Hobbík vyrobený doma, koupený na netu nebo od výrobce?

Pokud je to ten nej hobbík, je přece jedno, kde se vzal. Ale i tak je nutno mít na paměti několik věcí. 

Když ještě přesně nevíte jak to všechno chodí, mrkněnte na největší český hobby horse e-shop a vyberte "esko" takové jaké se vám nejvíc líbí, zaručeně nešlápnete vedle. Levnější koníci vás vyjdou kolem 2000,- Kč a určitě s nimi budete dlouho spokojeni. 

Ale pokud chcete dát průchod kreativitě své nebo některé kámošky z netu, je potřeba vyhodnotit, zda se vám nákup vyplatí. Ověřte si, nebo si vyberte vhodný materiál na výrobu, obyčejné deky opravdu nestačí, protože se různě deformují a když koníka vycpete, můžete mít doma taky pěknou žirafu na tyči. Také je potřeba koníka pořádně sešít a dát pozor na kvalitu stehu a také, aby se švy nepáraly. 

Myslete také na to, že hobbík musí vážit minimálně 350 gramů a nesmí v něm být zapíchané žádné ostré předměty, špendlíky ani nic dalšího, o co byste se mohli případně zranit například při pádu. 

Pak už jen zbývá koníka korektně nastrojit, což můžete třeba v našem e-shopu nebo na závodech České hobby horsing asociace